Як правильно утеплити кришу будинку пенопластом?

утеплення даху

Теплоізоляція покрівлі пінопластом демонструє хороші результати на багато років. Можливості матеріалу дозволяють перетворити приміщення під покрівлею в житлову кімнату, так як EPS забезпечує температурний комфорт і нормальний рівень вологості в приміщенні.

Щоправда, дахи бувають різні, і до кожного з них потрібен власний підхід в теплоізоляції. Наша стаття про те, як правильно утеплювати мансарду, горище, плоску і скатну покрівлю, а також про те, як не допустити помилок в утепленні, які потягнуть за собою неприємності.

Принципи утеплення даху пінопластом

спосіб утеплення даху

Утеплення покрівлі пінопластом полягає в тому, щоб створити багатошаровий "пиріг", який буде зберігати тепло, залишаючись при цьому сухим. Незважаючи на те, що пінопласт EPS не вбирає вологу, не боїться її, але від попадання води або водяної пари в теплоізоляційний шар може постраждати дерев'яна частина конструкції даху. Тому гідроізоляція і пароізоляція є обов'язковими шарами утеплювального пирога.

Найкраще теплоізолювати дах паралельно з ізоляцією стін будівлі.

Як підібрати оптимальну товщину пінопласта?

товщина пінопласту для даху

Неправильно підібрана товщина утеплювача спричиняє зміщення точки роси і утворенням цвілі на стелях і стінах. Це якщо пінопласт тонше необхідного. Якщо взяти листи товщі, ніж потрібно, то точка роси переміститься на зовнішню сторону і організовує скупчення конденсату в повітряних кишенях між утеплювачем і покрівлею.

Щоб точка роси виявилася в центрі пирога, потрібно правильно розрахувати товщину плит утеплювача. Для цього правильно провести тепловізійне обстеження або енергоаудит будинку, горища. Енергоаудитора при розрахунку бере до уваги товщину стін і покрівлі, визначає місця великих тепловтрат, кількість поверхів і регіон розташування будівлі. Після обстеження будинку, він пропонує способи утеплення покрівлі та варіанти відповідного матеріалу.

Якщо ви не плануєте шикуватися в чергу до фахівців і готові взяти відповідальність за результат на себе, то скористайтеся загальними рекомендаціями щодо вибору утеплювача для даху:

 • потрібно використовувати пінопласт марки EPS 80 (щільність 15 кг / м3) завтовшки 100 мм і вище. Допустимо використовувати матеріал трохи меншої щільності, так як покрівельний утеплювач не приймає на себе зовнішнє навантаження;
 • для плоскої покрівлі при зовнішньому утепленні потрібно використовувати пінопласт EPS 150 товщиною не менше 100 мм або екструдований пінополістирол XPS.

Невелика порада: при розрахунку кількості пінопласту додайте кілька запасних листів на випадок можливих пошкоджень, щоб не довелося відриватися від роботи і докуповувати відсутній утеплювач посеред процесу.

Технологія утеплення даху пінопластом

Будівельники застосовують кілька технологій утеплення покрівлі, які залежать від типу даху і розрізняються способом фіксації пінопласту:

 • на морозостійкий клей, рідкі цвяхи, монтажку (докладніше про вибір клею ми писали в статті);
 • настилом (застосовується при утепленні перекриттів, зовнішнього утеплення плоскої покрівлі);
 • вставити в нішу обрешітки;
 • закріпити за допомогою дерев'яних рейок, дюбелів-парасольок або анкерів

Іноді має сенс комбінувати методи кріплення, щоб зробити фіксацію надійнішою.

Утеплюємо скатну покрівлю

ППС на такий дах укладають між кроквами (с на дерев'яну обрешітку. Для надійної фіксації листи садять на клей, потім закріплюють дюбелями. Зазвичай між утеплювачем і кроквяними ногами залишаються невеликі просвіти - їх потрібно заповнити герметиком або монтажною піною, щоб порожнечі не стали місцем формування містків холоду, скупчення конденсату. Пінопласту волога абсолютно не страшна, але ось дерев'яні крокви перед нею вразливі.

Після герметизації пустот та щілин можна укласти пароізоляцію (це роблять не всі майстри), а потім зробити фінальну обшивку поверхні - для цього підійде вагонка або гіпсокартон.

Утеплення плоскої покрівлі

Плоский дах є сенс утеплювати тільки зовні - таким чином виключається поява протікання і конденсату. В якості теплоізоляційного матеріалу можна використовувати пінопласт марки EPS 150 (товщиною не менше 100 мм) або екструдований пінополістирол XPS.

Процес утеплення виглядає так:

 • поверхня даху ретельно очистити, а потім застелити гідроізоляційної плівкою;
 • укласти теплоізоляційні листи - в настил, посадити на клей або зафіксувати дюбелями. Головне, намагатися укладати плити без зазорів, максимально щільно зістиковуючи їх між собою;
 • на EPS засипати шар керамзиту, гравію або щебеню товщиною від 5 см, а зверху - бетонну стяжку;
 • зробити фінішну гідроізоляцію будь-яким зручним способом.

У більш складних покрівельних пирогах в якості фінішного шару може використовуватися грунт для подальшої посадки квітів або інших рослин. В такому випадку на шар з керамзиту (гравію або щебеню) потрібно укласти додатковий шар геотекстилю. Грунт для декоративних посадок насипають товщиною близько 20 см.

Плоский дах деякі утеплюють зсередини. Це цілком припустимо, хоча потрібно звернути увагу на систему вентиляції. При внутрішньому утепленні плоского даху плити пінопласту клеяться до стелі. Для цього стеля повинна бути підготовлена: очищена від сміття і пилу, прогрунтувана. Після приклеювання утеплювача його можна додатково посадити на дюбелі і обробити стики герметиком. Для оздоблення можуть виступати навісні або натяжні стелі. Якщо планується стеля з гіпсокартону, то попередньо до стелі треба прикріпити обрешітку.

Утеплення пінопластом нежитлового горища

Теплоізоляція даху нежилого горища проводиться зсередини. Попередні роботи, в даному випадку, будуть такими:

 • зробити теплоізолюючий контур по периметру покрівлі;
 • гідроізолювати поверхню, включаючи крокви;
 • організувати систему вентиляції прошарок між пінопластом і дахом.

Ці роботи проводяться задля того, щоб підвищити якість теплоізоляції і запобігти появі вологи всередині системи. Наступні дії будуть такими:

 • прикріпити дерев'яну обрешітку до покрівлі;

 • укласти теплоізоляційний матеріал;

 • загерметизувати шви;

 • укласти пароізоляційну мембрану;

 • зробити внутрішню обробку.

Утеплення мансардного даху пінопластом

Звукоізоляційні властивості цього матеріалу часто бувають недостатніми для житлового приміщення. Якщо мансарда буде використовуватися, як спальня, то необхідно зробити додатковий матеріал, який буде стримувати поширення сторонніх шумів. Якщо покрівля покрита металочерепицею або профнастилом, то без звукоізоляції буде чутно кожну дощову краплю.

Роботи виконуються в такій послідовності:

 • укладається гідроізоляційний матеріал на крокви - це робиться заздалегідь або при укладанні даху;

 • між або під кроквами закріплюються плити ППС;

 • закладаються шви монтажною піною;

 • укладається пароізоляційна плівка;

 • при необхідності, укладається звукоізоляційний матеріал;

 • проводиться внутрішнє оздоблення стін, стелі.

При утепленні мансарди додатково утеплюють підлоги. Для цього також підійде пінопласт, який укладають на пароізоляцію. Верхніми шарами служать: фанера, гідроізоляція, фінішне покриття.

Основні помилки при утепленні пінопластом

Допущені при утепленні покрівлі помилки неодмінно дадуть про себе знати найближчої зими або трохи в віддаленому майбутньому. Найпопулярніші помилки, яких можна уникнути:

 • зазори, допущені між листами утеплювача, взимку стають містками холоду і сприяють виникненню вологи в пирозі;
 • поліетилен замість гідроізоляції здатний прослужити зовсім недовго, а через кілька років плівка пропустить вологу всередину системи;
 • помилки у виборі товщини теплоізоляційних плит призводять до зміщення точки роси;
 • використання неякісного ППС може призвести до низької результативності утеплення, намокання, загнивання дерев'яних конструкцій.

При дотриманні технології теплоізоляції покрівлі та використанні якісних матеріалів ймовірність помилитися мінімальна - вас чекає багаторічна комфорт будинку і мінімальні рахунки за опалення.

Зателефонувати