Як зробити утеплення фундаменту пінополістиролом?

утеплювання фундаменту

Навіщо утеплювати фундамент, коли можна просто обкласти стіни кімнат пінопластом? Думка, що зустрічається досить часто.

Проте не утеплений фундамент - відкриті ворота, через які з будинку йде левова частина тепла. Така проблема не виникає, якщо на етапі будівництва була зроблена надійна теплоізоляція підлоги. Якщо ж ні, а жертвувати покриттям підлоги заради температури повітря не хочеться, допоможе утеплення фундаменту пінополістиролом.

Це дозволить вирішити відразу кілька завдань - створити комфорт у будинку і розширити можливості використання підвалу.

Чим утеплити фундамент будинку. Різноманітність матеріалів

матеріали для утеплення основи будинку

Для таких робіт можна використовувати, пінопласт, екструдований пінополістирол, мінвату.

Пінополіуретан - якісний, довговічний, але дорогий утеплювач. Мінвата вимагає обробки водовідштовхувальними засобами, оскільки, вбираючи вологу, втрачає здатність зберігати тепло.

Пінопласт - найдоступніший і якісний утеплювач, але він трохи поступається екструдованому пінополістиролу по міцності й вологопроникності.

Переваги пінополістиролу

ЕППС за характеристиками схожий на пінопласт, але він довговічніший і краще зберігає тепло. Це забезпечують наповнені повітрям комірки, з яких складаються плити матеріалу.

Екструдований пінополістирол - вдалий варіант для утеплення фундаменту. Він морозостійкий, не гниє і не вбирає воду, тому може спокійно контактувати із землею, не втрачаючи своїх теплоізоляційних властивостей. Детально про переваги матеріалу ми розповідали в статті.

Утеплення фундаменту (цоколя) полістиролом своїми руками

теплоізоляція цоколя

Одна з переваг полістиролу - можливість утеплити фундамент самостійно. Досить володіти невеликим набором інструментів і елементарними навичками роботи з ними.

Розрахунок кількості матеріалів

Кількість листів ЕППС, необхідних для утеплення фундаменту, можна розрахувати за формулою: площа поверхні / площа 1 листа. Розрахувати потрібну кількість клею можна за допомогою рекомендацій від виробника, оскільки витрата залежить від його складу. Ну а прикинути необхідну кількість дюбелів-парасольок труднощів не складе. На 1 лист утеплювача потрібно 5-6 кріпильних елементів. Варто купити штук 10 запасних, щоб не переривати роботу заради походу в магазин за парою дюбелів, які випадково зіпсувалися.

Розрахунок товщини пінополістиролу

Товщина листів визначається, виходячи з декількох факторів:

  • призначення цокольного приміщення (житлове, побутове або виробниче);
  • регіон проживання;
  • умови експлуатації (зони вологості).

Орієнтовна товщина листів ЕППС для утеплення фундаменту

 

Житлові приміщення

Побутові приміщення

Виробничі приміщення

вище/нижче рівня землі

вище

нижче

вище

нижче

вище

нижче

північні регіони України

70

50

50

40

40

30

південні регіони України

60

50

40

30

30

20

Зазначені параметри актуальні для фундаменту (підвалу) з нижнім розведенням труб опалювальних систем, водопостачання, каналізації. При товщині опорної частини стін з цегли / каменю - 510 мм, з бетонних блоків - 500 мм.

Якщо приміщення буде використовуватися для господарських потреб (пральня, котельня, комора) і опалюватися лише злегка, то товщина листів ЕППС може бути менше. Тут важливо, щоб пінополістирол на стінах підвалу щільно стикався з теплоізоляцією наземних стін.

Якщо підвал буде використовуватися як житло, то разом з фундаментом потрібно утеплювати цоколь і підлогу по ґрунту.

Розкопка і підготовка фундаменту

відкопування основи

Утеплити втоплений в землю фундамент не вийде. Його потрібно спочатку розкопати. Найоптимальніша глибина - за рівнем промерзання ґрунту (близько 1-1,5 м). Мінімальна - по довжині аркуша теплоізоляції (близько 0,5 м). Траншея повинна мати достатню ширину, щоб вистачило місця для проведення монтажу та самого листа ЕППС. Зазвичай її копають шириною 0,35-0,5 м.

На дно канави потрібно засипати пісок шаром близько 0,2 м і утрамбувати його під невеликим ухилом від будинку. Це потрібно для того, щоб вода стікала в протилежну від фундаменту сторону.

При високому рівні ґрунтових вод по периметру будинку потрібно організувати дренажну подушку з гравію. Потім укласти зверху труби, загорнуті в геотекстиль.

Гідроізоляція фундаменту

гідроізоляція фундамента

Звільнений від ґрунту фундамент необхідно добре просушити. Тому планувати такі роботи краще в літню пору.

Перед утепленням варто перевірити й, при необхідності, відремонтувати інженерні комунікації.

Потім з поверхні фундаменту потрібно видалити всі відшарування, закрити виявлені тріщини й вирівняти поверхню, щоб уникнути пустот. Після чого відбити рівень, який послужить орієнтиром для кріплення листів ЕППС.

Завершальний етап гідроізоляції - обмазка фундаменту мастикою на полімерній / водній основі. Виробники не радять використовувати бітум, оскільки при контакті з ним властивості пінополістиролу губляться.

Монтаж плит

монтажування плити

Листи пінополістиролу укладаються за рівнем в піщану подушку.

  1. Крок 1. Нанести клей плямами або розподілити його зубчастим шпателем.
  2. Крок 2. Укласти листи з мінімально можливими прорізами. Якщо листи викладаються у 2 ряди, то зробити це потрібно в шаховому порядку.
  3. Крок 3. Додатково закріпити ЕППС за допомогою дюбелів-парасольок (по 5 штук на лист).

Робимо захисне покриття

Для захисту пінополістиролу від механічних пошкоджень використовують армовану сітку, яка встановлюється на рівні засипки фундаменту ґрунтом.

Сітку садять на клей і прикладають до поверхні листа, акуратно вдавлюючи в розчин. Вона повинна бути трохи втоплена.

Завершальні шари теплоізоляційного "пирога" - штукатурка і ґрунтовка. Для фінішу можна використовувати цокольний сайдинг або іншу обробку.

Утеплення викопаної траншеї

Засипати траншею потрібно після повного висихання штукатурки. Можна використовувати землю, яка з надлишком залишилася після викопування траншеї. Але для більшого ефекту теплоізоляції краще використовувати керамзит або пісок.

Траншею потрібно засипати, не доходячи близько 30 см до кордону між фундаментом і цоколем. Тепер необхідно зробити вимощення по периметру будинку. Зверху на керамзит в траншею засипати, утрамбувати й вирівняти 10-сантиметровий шар піску.

Наступний шар - гідроізол. Його укладають по ширині траншеї так, щоб кут примикання фундаменту до шарів вимощення був покритий листами. Стики потрібно промазувати мастикою, а зверху укласти листи пінополістиролу. Шви між плитами утеплювача обробляють монтажною піною або клеєм.

Наступний етап - бетонна стяжка. Вона заливається з невеликим ухилом в протилежну від будівлі сторону. Це робиться для того, щоб відвести воду від цоколя.

Після того, як стяжка висохла, можна приступати до фінішної обробки цоколя. Використовуйте будь-які відповідні матеріали - штукатурку, декоративні панелі або щось інше.

Утеплення фундаменту зсередини

У будинку з підвалом утеплити фундамент можна з внутрішньої сторони. Обсяг робіт вийде набагато менший, позаяк не доведеться рити траншею. Досить приклеїти пінополістирол до стін, зміцнити шви армованою стрічкою і зробити облицювання.

Однак, не все так просто. Ці заходи здатні забезпечити тепло всередині цокольного приміщення, але захистити стіни від промерзання таким шляхом не вийде.

При утепленні фундаменту з середини потрібно використовувати мембрану для гідроізоляції й організувати систему вентиляції. Інакше не уникнути зайвої вологи, яка може притягнути за собою цвіль.

Резюме

Оптимальний варіант утеплити фундамент - використовувати екструдований пінополістирол. І робити це краще зовні, щоб запобігти промерзання стін і утворення конденсату. Це - більш трудомісткий процес. Але, маючи час і бажання, можна зробити це навіть самостійно. Головне, дотримуватися послідовності дій і вибирати якісні матеріали.

Зателефонувати