Дюбель: види та застосування, поради для правильного вибору кріплення

Дюбелі для теплоізоляції

Сучасний світ кріплення різноманітний, що дозволяє вирішувати найскладніші завдання в будівництві, ремонті, інших напрямках. Одним з універсальних рішень є дюбель. Важливо розуміти, що часто так називають основу, до якої встановлюється кріпильний елемент. Його прототипом був невеликий шматочок дерева, іменований, як Чопик, що вставлявся в основу, чим забезпечував надійність кріплення.

Поняття дюбеля

Сьогодні дюбель - це гільза, яка не забезпечує кріплення елементів, але надійно фіксується в матеріалі основи. Кріпильні деталі встановлюються шляхом вкручування або вбивання їх в втулку. Це може бути гвинт, шуруп, цвях. В процесі монтажу гільза змінює форму, складається, скручується, розширюється, забезпечуючи якісне зчеплення елементів, які монтує.

Щоб купити дюбель, сьогодні не потрібно багато часу, достатньо відвідати інтернет-магазин кріплення, щоб підібрати оптимальний варіант.

види кріплення

Розпірна та не розпірна частини

Розбираючись, що таке дюбель, врахуйте, що виріб складається з двох частин:

 1. 1. Не розпірна - верхня частина в процесі монтажу не змінює конфігурацію. Її довжина залежить від особливостей використання. Коли основою є меблі, листова обробка, величина не розпірної частини невелика, якщо ж в основі є порожнистий матеріал, її розмір істотно збільшується.
 2. 2. Розпірна - робоча частина дюбеля. В процесі монтажу вона змінює форму, забезпечуючи надійне кріплення з основою.

Іноді гільза складається, притискаючись до задньої стінки, або стискається, створюючи якісний опір в порожнистий основі.

Додаткові елементи

Плануючи придбати кріплення, врахуйте, що посилення розпірних характеристик забезпечується завдяки наявності додаткових елементів, які поділяються на кілька груп:

 • стопорні - шипи, елерони, вуса не дозволяють дюбелю перекручуватися в процесі монтажу;
 • розпірні – у вигляді шипів з виступами та зубцями, які відрізняються за розмірами, конфігурацією, при розпиранні забезпечують щільний контакт з основою, попереджають ймовірність виривання кріплення;
 • осьові - у вигляді каналу на поверхні гільзи, який не дозволяє змінювати напрям під час монтажу;
 • насічки - прорізи, розташовані на робочій частині, спрощують її деформацію, чим їх більше, тим рівномірніше кріплення буде чинити тиск на основу.

Наявність додаткових елементів підсилює характеристики виробу, обумовлює його призначення.

Конструкційні виключення

Іноді трапляються ситуації, коли конструкція дюбеля істотно відрізнятися від описаної вище. Наприклад, дюбель парасолька для пінопласту має широкий капелюшок, довгу не розпірну частину, оскільки елемент повинен пройти крізь шар утеплювача, а також утримувати досить пухкий матеріал.

Не демонтований дюбель швидкого монтажу може бути практично невидимим, тому не оснащується бортиком. При цьому виріб має величезну кількість шипів, виступів, що дозволяє надійно закріпитися в стіні.

Види дюбелів

типи кріплень теплоізоляції

Сучасні кріпильні вироби дозволяють забезпечити надійне зчеплення практично з будь-яким матеріалом. Обмеженням для використання дюбеля є тільки товщина основи, максимальне навантаження. Величина останньої може досягати 200 кг. Однак і цього може бути недостатньо, коли монтуються важкі конструкції типу металевого каркаса. У подібній ситуації рекомендується використовувати анкер розпірний.

види дюбелів

Щоб забезпечити надійне з'єднання з різними підставами, кріпильні елементи відрізняються по конструкції, матеріалами виготовлення.

За методом кріплення

Залежно від способу, за допомогою якого дюбель монтажний закріплюється в товщі підстави, різниться конструкція виробу. Основним критерієм вибору, в подібній ситуації, є тип матеріалу.

Щільні матеріали

Вивчаючи види дюбелів, кожен майстер знає, що складнощі з кріпленням подібних матеріалів виникають, як раз через їх високу щільність. Тому для роботи варто вибирати спеціалізований дюбель для цегли, бетону. Для монтажу щільних матеріалів використовується будівельне кріплення перерахованих нижче видів:

 1. Розпірний - класичний варіант, конструкція якого може дещо відрізнятися у різних виробників. Загальним для будь-якого виду виробів буде наявність елеронів, шипів, зубців. Хоча їх кількість, форма може бути різною.
 2. Універсальний - відмінне рішення, використовуючи яке, ви отримаєте чудове зчеплення. При цьому в порожнистому матеріалі він буде поводитися інакше.
 3. Фасадний, рамний - дюбель фасадний належати до виробів, призначених для щільного матеріалу, навіть коли обробка є щілинного типу.
 4. Гвоздьовий - дюбель цвях для бетону, призначений для швидкого монтажу, передбачає застосування спеціального пістолета.

Вибираючи дюбель металевий для бетону, важливо розуміти, що у важкій, щільній підставі навіть простий шуруп може забезпечити досить надійне кріплення. Однак наявність додаткових розпірних елементів створює додаткове тертя, що позначається на надійності кріплення.

Порожнистий, пухкі матеріали

Вибираючи дюбель для гіпсокартону, майстер намагається підвищити надійність кріплення. Однак щільного контакту з основою отримати складно. Щоб забезпечити максимальну ефективність кріплення, використовуються наступні рішення:

 1. Універсальне - в пористому матеріалі або підставі з пустотами дюбель цвях не зустрічає необхідного опору. Гільза не здатна деформуватися, як в бетоні. Накручуючи на шуруп, дюбель для пінобетону формує складний вузол, який і забезпечує надійність кріплення. Подібне рішення не володіє такою ж міцністю, як розпірні елементи, закріплені в щільній підставі. Однак дозволяє закріпити на пористій підставі комунікації, обладнання та навіть меблі.
 2. Для роботи з пінобетоном підійде анкер рамний, але тільки для монтажу пластикових віконних конструкцій.
 3. Забивний дюбель для газобетону - оснащений трьома пелюстками, які при розширенні продавлюють матеріал, забезпечують надійне кріплення, тому він не вкручується, а вбивається.
 4. Закручувальний дюбель для газоблоку - гільза виконана у вигляді конуса, оснащена великими зубцями. Завдяки їм створюється складна деформація, забезпечується надійне кріплення.

Металевий дюбель для газобетону розклинюється сильніше, але працює за аналогічним принципом.

Панелі, листовий матеріал

Складність монтажу полягає в тому, що за тонкою поверхнею є тільки порожнеча. Допомогти в подібній ситуації зможе тільки дюбель Моллі або спеціалізоване кріплення для гіпсокартону:

 • дюбель Моллі, розміри якого досягають 80 мм, витримує до 70 кг, виготовляється зі сталі, комплектується шурупами різної форми;
 • дюбель для гіпсокартону, навантаження на який не повинно перевищувати 30 кг, виготовляється з пластику, він легший, але не витримає серйозної ваги.

За варіантами монтажу

Плануючи купити кріплення, важливо враховувати не тільки особливості поглиблення цвяха в гільзу, а й те, як розпірний дюбель поміщається в основу.

Наскрізний монтаж - спочатку елемент проходить певну ділянку:

 • рамний дюбель проходить через профіль двері, вікна, закріплюється в стіні;
 • фасадний дюбель повинен подолати товщину теплоізоляційного шару, по конструкції він аналогічний рамному, але довше і потужніше;
 • дюбель для теплоізоляції - буває розпірним, не розпірним, відрізняється великим капелюхом, діаметром до 90 мм.

Загальною характеристикою, яку мають кріпильні системи для наскрізного монтажу, є подовжена не розпірна частина. Елементи для попереднього монтажу мають коротшу не розпірну частину, оскільки матеріал щільно прилягає до основи.

За матеріалом виготовлення

Найчастіше для монтажу використовується дюбель пластиковий, для його виготовлення застосовуються різні полімери:

 • поліетилен - стійкий до хімічно активних речовин, що не піддається корозії, але старіє, відмінний діелектрик;
 • поліпропілен - не любить холоду, але може використовуватися при температурі до +140 ° С, міцний, зносостійкий матеріал;
 • поліамід - в'язкий, міцний, жорсткий, стійкий до механічного впливу, нечутливий до вібрації.

Пластикові кріплення мають загальний мінус - вони горять навіть після усунення полум'я, тому на об'єктах з високими вимогами до пожежної безпеки використовується виключно залізний дюбель.

Кріплення з нержавіючої сталі аналогічне за формою пластиковим виробам, але не має подібної в'язкості, пружності, тому не здатне так деформуватися, як полімерні вироби.

За напрямом використання

Залежно від матеріалу, який монтується, розрізняють такі види кріплення:

 1. Загального призначення - для рішень, що відносяться до цієї групи, несуча здатність важливіше, ніж особливості використовуваних матеріалів. Сюди відносяться дюбель розпірний, універсальний, цвяховий.
 2. Спеціального призначення - вироби, конструкція яких обмежує їх область застосування.

До елементів спеціального призначення відносяться:

 • рамний анкер - з його допомогою можна закріпити листовий матеріал, встановити металопластиковий профіль;
 • тарілчастий (дюбель для кріплення мінвати, пінопласту) - має широкий капелюшок, але низьку несучу здатність;
 • кріплення Моллі (для гіпсокартону) - скластися, щільно притулившись до листа, гільза здатна тільки в повній порожнечі;
 • дюбель хомут - оснащений петлею на кінці, що забезпечує комфортне, надійне кріплення кабелю.

До окремої категорії відноситься метричне кріплення, яке призначене для роботи з болтами, шпильками, має метричну різьбу.

Рекомендації для вибору

Застосування дюбелів

При покупці врахуйте наступні критерії:

 1. Матеріал підстави - в бетоні різної щільності анкерний дюбель витримає різне навантаження. Щоб визначити, з чого конкретно зроблені стіни, досить пробурити невеликий отвір, вивчити отриманий пил.
 2. Величина навантаження - визначається довжиною, діаметром кріплення, вказана в картці кожного виробу.
 3. Конструктивні особливості - від конструкції елементів залежить їх призначення.

Коли необхідно придбати кріплення оптом, досить вивчити пропозиції нашого інтернет-магазину. Користуючись зручними фільтри на сайті, можна визначитися самостійно або ж звернутися за допомогою до наших консультантів.

Зателефонувати