Чим краще утеплити будинок зовні: пінопластом або пінополістиролом?

Серед великої кількості теплоізоляційних матеріалів є два найбільш популярних - пінопласт EPS і пінополістирол XPS. Вони повсюдно використовуються для утеплення фасадів, покрівлі, підлоги. Володіючи значним списком переваг, матеріали дають споживачам вибір, але викликають сумніви: що краще використовувати для зовнішнього утеплення будинку - пінопласт EPS або пінополістирол XPS?

Пінопласт - дешевий і довговічний утеплювач з низькими показниками теплопровідності. Однак, він трохи поступається пінополістиролу в міцності.

Пінополістирол також відрізняється низькою теплопровідністю. Він міцний, стійкий до механічних пошкоджень, але коштує дорожче. Чи є різниця між ними для кінцевого результату суттєвою?

Детальний порівняльний огляд утеплювачів, значимі характеристики, їх плюси і мінуси - в нашій статті.

Порівняння властивостей пінопласту EPS і пінополістиролу XPS

EPS або XPS

Обидва матеріали складаються з полістиролу, але розрізняються технологією виробництва. Пінопласт EPS створюється за допомогою водяної пари. Він розширює наповнені газом пентаном, який протягом короткого часу заміщається повітрям, гранули. Під впливом гарячої пари, що подається під високим тиском, гранули згуртовуються між собою, і їх формують в спеціальному пристрої. Гранули пінопласту EPS мають пористу структуру.

Екструдований пінополістирол XPS виготовляють шляхом екструзії. При впливі високої температури і тиску гранули змішуються, і до них додається зпінюючий агент. Після чого вони проходять через формуючу головку. Структура пінополістиролу XPS - замкненопористі осередки.

Різниця технологій виробництва пояснює і різні властивості, і можливості кожного з матеріалів.

Теплопроводність

Основна характеристика плит для утеплення - теплопровідність. Чим нижче показник, тим менше тепла піде з дому через стіни. Влітку, навпаки, утеплювачі не дають спеці проникати в приміщення.

Теплопровідність пінопласту EPS - 0,032 - 0,039 Вт / мк, пінополістиролу XPS - 0,028 - 0,031 Вт / мк. ЕППС - лідер за цим показником серед різних видів утеплювачів.

Стійкість до механічних пошкоджень

Пінополістирол - монолітна плита однорідної структури. Він щільніше і міцніше пінопласту, який складається зі зчеплених між собою пористих гранул. У цифрах це виглядає так:

 

Матеріал

Щільність, кг/м3

Міцність на вигин, МПа

Міцність на стискання, МПа

Пінопласт

15-35

0,07 - 0,2

0,05 - 0,2

Пінополістирол

30-45

0,25 – 0,7

0,2 - 0,6

 

Пінопласт EPS поступається пінополістиролу XPS за цими показниками. Проте прослужить 50 років і більше, якщо при укладанні дотримуватися технологію робіт.

Водостійкість - вода псує теплоізоляцію

Утеплювач, який вбирає вологу, втрачає теплоізоляційні якості, набирає вагу і підвищує навантаження на несучі конструкції, на фундамент. А з часом починає гнити і руйнуватися.

Тому на водостійкість утеплювача треба звертати увагу. Закриті осередки пінополістиролу XPS практично не поглинають вологу. Він вбирає 0,2% рідини при повному зануренні у воду на добу. Пінопласт EPS також відноситься до гідрофобних матеріалів. За цей же час він вбирає в себе не більше 2% вологи.

Горючість теплоізоляційних матеріалів

При виробництві сировини для пінопласту EPS до складу гранул додають антипірени, які наділяють готовий пінопласт здатністю до самозагасання. Випробування показують, що на затухання якісного матеріалу потрібно від 0 до 4 секунд.

Для того щоб пінополістирол XPS став самозатухаючим (з групою горючості Г1), антипірени додають вже безпосередньо при виробництві матеріалу, змішуючи або перемішуючи антипірен з гранулами.

Шумоізоляція матеріалів

Різниці між пінопластом EPS і пінополістиролом XPS, з точки зору їх здатності забезпечувати звукоізоляцію, немає. Будь-який з матеріалів підходить тільки для незначного зниження звукової хвилі (до 50 ДБ). Не варто покладатися тільки на них, якщо вам доведеться ховатися від зашкалюючих децибел.

Паропроникність пінопласту і пінополістиролу

Так звані, "дихаючі" матеріали для утеплення, які мають високий рівень паропроникності, рекомендовано застосовувати в тандемі з пароізоляційним прошарком. В іншому випадку, не уникнути скупчення вологи в теплоізоляційному "пирозі" і намокання утеплювача.

Пінопласт EPS і пінополістирол XPS мають мінімальну паропроникність, тому не вимагають додаткового шару ізоляції. У пінополістиролу показник дорівнює 0,006 мг / (м * год * Па), у пінопласту 0,018 - 0,024 мг / (м * год * Па).

Усадка і деформація пінопласту EPS і пінополістиролу XPS

Через усадки утеплювача в шарах теплоізоляційної системи з'являються щілини. Деформований матеріал знижує ефективність всієї конструкції. Але пінополістиролу XPS і пінопласту EPS це не властиво - плити зберігають свою форму практично при будь-яких кліматичних умовах.

Екологічність матеріалів

При зовнішньому утепленні ні пінополістирол XPS, ні пінопласт EPS ніякої шкоди завдати не зможуть. Це - органіка, повністю нейтральна до навколишнього середовища. Та й при внутрішній теплоізоляції вони абсолютно безпечні.

Монтаж і тривалість експлуатації

Утеплення будинку пінопластом EPS і пінополістиролом XPS багато хто робить самостійно, не маючи багаторічного досвіду. З обома теплоізоляторами працювати легко.

Пінопласт EPS дуже мало важить, його просто кроїти і приклеювати до стіни. Пінополістирол XPS має спеціальні пази, які полегшують укладання і підгонку плит, а також скорочують тепловтрати.

У питаннях довголіття серед обох матеріалів лідер не простежується. І той, і інший прослужить не менше 50 років при правильному укладанні і експлуатації. Допустимий температурний коридор - від - 400 С до +700 С.

Резюмуємо

Важко однозначно стверджувати, що краще для утеплення фасаду: пінопласт або пінополістирол. Обидва матеріали мають прекрасний набір характеристик для ефективного вирішення цього завдання.

За деякими позиціями пінополістирол обганяє "конкурента", проте поступається в важливому для більшості критерії - в ціні. Вартість теплоізоляційної системи з пінопластом відчутно нижче, ніж з ЕППС тієї ж товщини. Одні споживачі шукають максимально ефективні цифри, а інші - розумне співвідношення ціни і якості. Вибір за вами!

Зателефонувати